czwartek, 21 maja 2015

Mydło różane z płatkami róż

Róży nikomu nie trzeba przedstawiać. Przez większość uznawana za symbol piękna, kobiecości, subtelności, miłości itd.... :)
W kosmetyce znajduje szerokie zastosowanie. Szczególnie popularne są hydrolaty z róży damasceńskiej, które nawilżają, działają przeciwstarzeniowo, a także dadzą ukojenie opuchniętym powiekom.


Olejki eteryczne z płatków tej rośliny są jednymi z najdroższych, jeżeli nie najdroższymi na świecie. Dlatego jeżeli widzicie olejek eteryczny różany za 10zł, to nie ma możliwości by nim był, na pewno jest to olejek zapachowy, który oczywiście będzie pachniał różą, ale niestety nie podziała terapeutycznie na naszą skórę i zmysły. Prawdziwy olejek eteryczny różany kosztuje paręset złotych za buteleczkę.

Możemy jednak z niewielkim wkładem finansowym korzystać z dobrodziejstw róży korzystając z wspomnianego już hydrolatu i suszonych płatków róży, które zawierają naturalny olejek eteryczny.
Doskonałym pomysłem na zastosowanie tych dwóch składników będzie mydło różane!

Dodatkowo, by było już zupełnie różano dodałam olejek zapachowy i pigment, by zrobić dwukolorowe mydła. Są to jednak opcjonalne dodatki. :)


Składniki:
  • Woda destylowana/hydrolat z róży damasceńskiej (klik!)
  • Wodorotlenek sodu
  • Tłuszcze:
-oliwa z oliwek 40%

-olej kokosowy 25%
-olej ryżowy 20%
-masło shea 15% (klik!)
  • Dodatki:
-suszone płatki z róży damasceńskiej (klik!)
-olejek zapachowy różany (klik!)
-pigment (klik!)


Większość składników kupiłam na stronie e-naturalne, olejek nie zważył mi mydła (jak to dawniej bywało) więc jestem zadowolona. Mydło kremowo się pieni i dobrze nawilża skórę.


Ilości wody i NaOH można wyliczyć w kalkulatorze mydlanym np. tu

Jeżeli nie wiesz jak zabrać się za robienie mydeł zajrzyj do postu co każdy soapmaker wiedzieć powinien.

P.S. Tak właśnie wygląda mydło gdy przesadzi się z ilością płatków :)


POWODZENIA!

4 komentarze :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...